Dyrektor przedszkola - powołany na drodze konkursu przez organ prowadzący – między innymi kieruje bieżącą działalnością dydaktyczną, wychowawczą, administracyjno – gospodarczą. Prezentuje przedszkole na zewnątrz, sprawuje nadzór pedagogiczny, realizuje uchwały innych organów, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących, dokonuje czynności prawnych w ramach udzielonego pełnomocnictwa. Jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli i pracowników administracji i obsługi.
Rada Pedagogiczna – tworzą ją dyrektor i zatrudnieni w przedszkolu nauczyciele. Przewodniczącym rady jest dyrektor przedszkola. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy zatwierdzanie planów pracy przedszkola, podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych i opiniowanie.
Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:
zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki po zaopiniowaniu przez radę szkoły lub placówki;
podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;
podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych w szkole lub placówce, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę szkoły lub placówki oraz radę rodziców;
ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki;
podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów;
ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą lub placówką przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły lub placówki.
Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
organizację pracy szkoły lub placówki, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych, oraz organizację kwalifikacyjnych kursów zawodowych, jeżeli szkoła lub placówka takie kursy prowadzi;
projekt planu finansowego szkoły lub placówki będącej jednostką budżetową;
wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;
propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Rada Pedagogiczna ustala swój regulamin na podstawie art. 70 ustawy Prawo Oświatowe (Dz.U. 2021.1082 t.j)
Zebrania Rady pedagogicznej są protokołowane.
Rada Rodziców – w jej skład wchodzą przedstawiciele rodziców dzieci ze wszystkich oddziałów – wybrani na pierwszym zebraniu w danym roku szkolnym. Rada Rodziców uchwala regulamin swojej działalności – zgodnie z art.84 ustawy Prawo Oświatowe Dz.U.2021.1082 t.j., który nie może być sprzeczny ze Statutem Przedszkola.
Kompetencje rady rodziców
- Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki.
- uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły lub placówki
- opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły lub placówki.
- opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.
- Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 26, program ten ustala dyrektor szkoły lub placówki w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora szkoły lub placówki obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.
- W szkołach i placówkach, w których nie tworzy się rad rodziców, program wychowawczo-profilaktyczny szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 26, uchwala rada pedagogiczna.
- W szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego lub przez osoby fizyczne oraz w szkołach i placówkach niepublicznych program wychowawczo-profilaktyczny szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 26, ustala organ wskazany w statucie szkoły lub placówki.
- W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 83 ust. 4.
- Fundusze, o których mowa w ust. 6, mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym rady rodziców. Do założenia i likwidacji tego rachunku bankowego oraz dysponowania funduszami na tym rachunku są uprawnione osoby posiadające pisemne upoważnienie udzielone przez Radę Rodziców.